Podstawa prawna
Kierownictwo w Domu Pomocy Społecznej
O grupie
Galeria zdjęć‡ grupy
O nas w mediach
Dom Pomocy Społecznej w Szczytnie
Filia Domu Pomocy w Spychowie


Walentynki 2009

18.02.2009 08:45:15


Pani Eugenia Russa na tle dekoracji walentynkowej

Początek każdego roku to okres obfitujący w zabawy, koncerty i bale karnawałowe.
W Domu Pomocy Społecznej w Szczytnie także miały one miejsce. Szczególny wymiar miała Zabawa Walentynkowa połączona z Balem Karnawałowym.
         Najprawdopodobniej wszyscy już znamy zwyczaj obchodzenia Walentynek, ale kim był ich patron Święty Walenty? W tradycji chrześcijańskiej odnajdujemy informacje o co najmniej trzech świętych o imieniu Valentine lub Valentinus. Jedna z legend mówi o duchownym, który przeciwstawił się rozkazowi Imperatora Rzymu Klaudiusza II. zakazującego udzielania ślubów młodym mężczyznom, jako że wg doradców Klaudiusza, nieżonaci mężczyźni byli lepszymi żołnierzami. Za to nieposłuszeństwo duchowny Walenty został skazany na śmierć.
Inna historia mówi o młodym człowieku, który za pomoc prześladowanym został skazany na śmierć. Z więzienia wysłał swojej ukochanej list z podpisem „From Your Valentine”{podpis używany do dzisiaj na walentynkach w języku angielskim}.
   Dzień 14 lutego to Dzień Świętego Walentego-patrona miłości i wszystkich zakochanych. Tego dnia świat nabiera czerwono- różowych barw, które są kolorami miłości. Ludzie młodzi, starsi, mali i duzi wysyłają sobie tzw. Walentynki w postaci stosownych kartek pocztowych, czułych listów, bukietów kwiatów czy innych prezentów  lub od niedawna sms-ów lub mms-ów.


    W Domu Pomocy Społecznej w Szczytnie zabawa z okazji tego święta odbyła się 12 lutego o godz. 14:30. Już od rana trwały przygotowania, terapeuci wspólnie z mieszkańcami dekorowali stołówkę, oraz rozstawiali sprzęt nagłaśniający.
    Przy muzyce naszego zespołu „Christopher”  wszyscy uczestnicy świetnie się bawili, kosztując w przerwach przygotowany poczęstunek.
    Zabawa przeplatana była licznymi konkursami, podczas których można było wygrać ciekawe nagrody.
      Dwa dni później czyli dokładnie 14 lutego nasi mieszkańcy na zaproszenie pani kierownik Domu Pomocy Społecznej w Spychowie oraz podopiecznych tego domu pojechali na uroczystość walentynkową. Tam zostali bardzo serdecznie przyjęci i ugoszczeni. Przy muzyce i słodkim poczęstunku wszyscy dobrze się bawili, można powiedzieć, że była to również wspaniała zabawa integracyjna, gdyż podopieczni jednego jak i drugiego domu „dzielili się swoimi wrażeniami”.
     Jak widać okres karnawału w naszym domu upłynął w przyjemnej, tanecznej atmosferze.
    Zbliża się okres Wielkiego Postu – czas zadumy i refleksji. Jak wszyscy chrześcijanie tak też mieszkańcy Naszego Domu rozpoczną Wielki Post Nabożeństwem Środy Popielcowej. Mszę św. w kaplicy DPS odprawi Kapelan ks.Edward Molitorys.

© Oprogramowanie Meteoryt